Inspirace

Následující díla inspirovala autora k napsání této knihy:

Varování: tato stránka vyzrazuje zápletku a děj!

Argonautika

Jeden z nejstarších antických mýtů, tak jak jej zpracoval Apollónios z Rhodu. Mezi nejoblíbenější částí patří plavba Argonatů a hledání Zlatého rouna. Zajímavá je též studie patologické lásky mezi Iásonem a Médeiou. Ta je považována za jednu z nejmocnějších antických čarodějek.

Johanka pojmenovala svoji loď Argó (strana 238). Doktor se na stejném místě svěřuje, že se jedná o jeho oblíbenou četbu.

Jeho zájem o antiku je zřejmý: je mágem hermetické tradice zahrnující též Řecko (strana 76) a jeho zámek je vyzdoben díly s antickou tématikou (strany 104 a 105).

Baphomet

Tato 2,6 metru vysoká socha vznikla díky jdnoduché myšlence: pokud v USA skutečně existuje odluka státu od církve a pokud na Oklahoma State Capitol může stát vytesané desatero, pak není důvod, aby tam nestál taky Bafomet.

Předlohou mu byla známá kresba Èliphase Lèviho z roku 1856 publikovaná v knize Dogme et Rituel de la Haute Magie. Zhotovení sochu sponzorovala náboženská společnost The Satanic Temple.

Gesto Baphometových rukou se nazývá “As Above, So Below” (Co je nahoře je i dole).

Na existenci sochy poukazuje kardinál Moretti na straně 171. Socha a její přeloha též inspirovaly obálku knihy.

Boticelliho Anděl

Zhudebněné verše legendy českého undergroundu Pavla Zajíčka v podání skupiny DG 307.

V nedokončených příbězích
Cosi zůstává ukryto
Ptáci odlétají na ostrovy ticha
Odnašejí tyto přiběhy
Na svých křidlech
V ulicích města padající listí
Déšt
Tvař jako Botticelliho anděl

Návez skladby je použit jako přirování při popisu Johanky na straně 194.

Božská Komedie

Kliha popisuje Danteho cestu peklem, očistcem a rájem. Jeho průvodcem je nejprve jeho oblíbený básník Vergilius a poté jeho milovaná Beatrice, která symbolizuje krásu a dokonalost, jenž se skloubí v jedné jediné disciplíně: teologii.

Peklo je zdaleka nejoblíbenější částí a inspirovalo mnohá jiná díla. Dělí se na devět kruhů, přičemž ten poslední je nejtemnějším místem pekla.

Právě na něj odkazuje ve své řeči kardinál Moretii na straně 173. Kristián činí totéž a dokonce uvádí jeho název: Kokytos na straně 178.

V obou případech se toto místo zmiňuje ve spojitosti správníky.

Devil’s Advocate

Faustovský příběh v moderním podání, ve kterém učinují Keanu Reeves a Al Pacino.

Mladý talentovaný právník obdrží nabídku od velké právnické firmy z New Yorku, která se neodmítá. Jeho prvním případem je černoch, který během jakýchsi obřadů konaných ve sklepě domu na periferii podřezává kozy …

Když matka varuje hlavního hrdinu před odjezdem do New Yorku, cituje stejný verš knihy Zjevení jako bratr Jürgen na straně 115.

Ďábelský managing partner zmínění právnické firmy hovoří všemi možnými jazyky a podobá se Kristiánovi i v mnoha dalších věcech.

Duna

Klasické dílo sci-fi literatury, které se dočkalo mnoha pokračování (a také prequelů a sequelů).

Filmového zpracování s báječným Kylem MacLachlanem z roku 1984 s estalo kultovním filmem. Jak dopadne druhý pokus si ještě musíme chvíli počkat. Na motivy knihy vznily též slavné počítačové hry.

Na knihu odkazuje postava Franka poprvé zmíněná na straně 247, jejíž jméno je ale vyjeveno až na straně 257. S postavou Lieta-Kynese jej spojuje netradiční povolání: planetolog.

Goodbye Horses

Q Lazzarus je černošská zpěvačka, která se – stejně jako mnozí další – proslavila jen jednou jedinou písní.

Ta bude asi navždy spojena s filmovým zpravováním Mlčení Jehňátek, kde její hluboký androgynní hlas doprovází “módní přehlídku” hlavního antagonisty Bufallo Billa.

Poslední veřejné vystoupení Q Lazzarus se uskutečnilo v roce 1996. Následovala léta spekulací ohledně jejího dalšího osudu. V roce 2018 byla na internetu uveřejněna zpráva, že pracuje jako řidička autobusu na Staten Island.

Gretha Thunberg

Gretha Thunberg je asi nejznámější klimatická aktivistka. Jako taková je mnohými zbožňována a mnohými nenáviděna. Faktem zůstává, že málokdo získal takovou pozornost jako ona před dovršením 18 let.

Johanka na Grethu okazuje ve fragmentu interview na straně 189. Text parafrázuje Bibli, konkrétně Evangelium podle Marka, verš 1:7.

Johančina řeč na straně 234 významně čerpá z proslovu, který Gretha přednesla na Summitu OSN pro klimatickou akci dne 23. září 2019 v New Yorku.

Hail Satan?

Dokumentární film pojednávající o organizaci The Satanic Temple, která propaguje moderní formu tzv. aktivistického satanismu.

Od svého vzniku v roce 2013 bojuje za důslednou odluku státu od církve (ve smyslu prvního dodatku ústavy), práva menšin a základaní svobody jednotlivce (např. v otázce potratů). Jejími nástrojem jsou především satira a soudní žaloby.

Za zmínku stojí tyto dva projekty: socha Baphometa (viz výše) a projekt mimoškolních aktivit pro děti s názvem “After School Satan“.

Svérázbá forma humoru spojeného s The Satanic Temple ve stylu “tongue-in-cheek” inspirovala mnohé pasáže knihy.

Heartbeat of the Earth

Titulní skladba třetího studiového alba pohansko – gotické hudební skupiny s démonický jménen Inkusu Sukkubus.

Píseň je zmíněna na straně 215 a dokresluje atmosféru panující v “lesním chrámu”.

Hellblazer

Kultovní britský komix, jehož hrdinou není nikdo jiný než John Constantine: potulný mág, okultista, podvodník, cynik a muž, který se prokouřil k rakovině plic a přežil.

Filmové zpracování s Keanu Reevesem z roku 2005 je příjemná akční podívaná, která ale vůbec neodpovídá duchu předlohy. Z Johna se stal exorcista a bezmála hrdina bojující za záchranu světa, zatímco v originále to hraje tak nějak na obě strany.

Na tento komix odkazuje Doktorovo zvolání “Zjev se, království světla!” (v originále “Into the light, I command thee!”) na straně 244.

Jméno Růže

Prvotina slavního vypravěče Umberat Eca a zřejmě nejlepší román všech dob odehrávající se v období středověku.

Dílo se dočkalo filmového zpracování s úžasným Seanem Connery (a stalo se předlohou jednoho méně povedeného seriálu).

Každému, kdo tuto knihu četl, musí být na první pohled zřejmá podobnost mezi postavou Jorge z Burgos a bratrem Jürgenem, který vstupuje na scénu na straně 115.

Odkaz na Finis Africae na straně 117 je další poctou této vynikající knize.

Kirké

Obraz anglického malíře Wirghta Barkera znozorňující antickou kouzelnici Kirké, jež je známa zejména z Homérova eposu Odysseus.

Jeho kopie (či snad originál?) visí v čajovém salónku Doktorova zámku, kde rozmlouvá Salim s Kristiánem na straně 105.

Odkaz na toto dílo dokresluje Doktorův vztak k antice a k Argó, která se objevuje v závěru knihy.

Lux Aurumque

Krátká skladba amerického hudebníka Erica Whiteacra napsaná pro pěvecký sbor. A způsob, jak se alespoň na chvíli přiblížit nebi bez letenky.

Latinská verze text zní:

Lux
Calida gravisque pura velut aurum
Et canunt angeli molliter
modo natum.

Český překlad je použit na straně 223.

Millenium

Neprávem opomíjený mysteriózní seriál od Chrise Cartera, tvůrce mnohem známějšího seiálu Akta X.

Nejpovedenější je druhá série, ve které hlavní postava Frank Black mnohem častěji přichází do kontaktu se silami zla a apokalypsy.

Devátý díl první série se jmenuje “Trůny, mocnosti, principality a dominia.” Jedná se o část hierarchie andělů podle křesťanské teologie. Na tu odkazuje i rozhovor Salima s Kristiánem na straně 72.

Mistr a Markétka

Stěžejní dílo ruského spisovatele Michaila Bulgakova, které bezesporu patří mezi nejlepší knihy dvacátého století.

Román má několik vrstev. Nejpopulárnější je ta, kdy ďábel v podobě profesora Volanda přijíždí se svojí družinou do ateistického Sovětského svazu. Dalšími jsou milostný román odehrávající se mezi Mistrem a Markétkou a pokus obhajobu Piláta Pontského.

Hned na začátku jedna z vedlejších postav přichází o hlavu pod koly tramvaje. Na tuto známou scénu naráží Profesor na straně 155 poté, co se ho Margot zeptá, zda zpochybňuje existenci ďábla.

Mlčení Jehňátek

Vynikající kniha amerického spisovatele Thomase Harrise z roku 1988, která se dočkala slavného zfilmování o tři roky později. Roli geniálního psychiatra a kanibala Hannibala Lectera si zahrál nezapomenutelný Anthony Hopkins.

Otázka “Quid pro quo.“, kterou pokládá Salim Margot na straně 77, zaznívá i v Mlčení Jehňátek, a to ve slavné scéně odehrávající se ve sklepě psychiatrické léčebny.

Jednoduchý a svižný styl vyprávění (Thomas Harris léta pracovat jako novinář) byl pro autora knihy též vzorem.

Obvyklí Podezřelí

Důkaz toho, že k dobrý film dělá především kvalitní scénář.

Tento (na holywoodské poměry) nízkorozpočtový snímek nakonec získal dva Oskary: za scénář a za herecký výkon Kevina Spaceyho. A stal se kultovním filmem minimálně pro jednu generaci.

Keyser Söze je ve filmu vykreslen jako král podsvětí, který je všude a nikde a který se ještě za svého život stal legendou.

Na straně 24 Kristán na jeho příběhu demonstruje pojem “opravdová vůle“.

René Descartes

Filosof, který pochyboval. O všem, včetně toho, co vnímají naše smysly, které mohou být šáleny zlomyslným bohem či démonem. Kde tedy nalézt nějakou základní pravdu?

Ve své vlastní existenci! Pokud myslím, pokud pochybuji, tak také existuji. To platí nezávisle na všem, co vidíme, slyšíme nebo jinak vnímáme.

Tak nějak vznikla slavná věta: “Cogito, ergo sum.” vyjádřená poprvé ve spise Discours de la Méthode (Rozprava o metodě), jež byl vydán v roce 1637.

Margot uvedebnou myšlenku parafrázuje na straně 77.

Satanská bible

Valpružina noc roku 1966. Anton Szandor LaVey zakládá Church of Satan, aby o tři roky později vydal své stěžejní dílo – Satanskou bibli.

Prostřednictvím této knihy dává vzniknout novému myšlenkovému proudu: ateistickému (morálnímu) satanismu. Zavrhuje tradiční křesťanskou morálku a klade důraz na individualitu každého člověka, fyzičnost, kritické myšlení a víru v sebe sama.

Kristián cituje jedno z pravidel na straně 8. O dalších diskutuje s profesorem na straně 156.

Doktor cituje jeden z tzv. satanských zákonů země na straně 243.